USA potrzebują korekty

Witold Zajączkowski, DM BOŚ
opublikowano: 30-01-2018, 20:19

Po wczorajszej informacji o ograniczeniu sprzedaży Iphona X giełda w USA ruszyła w dół, negując piątkową zwyżkę. Zapoczątkowany został globalny odwrót od ryzyka. DJIA spadł o 0,7 proc, a Tokio w nocy podchwyciło tendencję kończąc notowania 1,4 proc. poniżej kreski. Od rana sytuacja zapowiadała się niekorzystnie.

WIG20, który wczoraj jeszcze wahał się, czy wrócić ponad 2600 pkt, nie miał wyboru i otworzył się 2581 pkt. W Europie otwarcia były jeszcze niższe, po dobrych danych wstępnych o dynamice PKB w strefie euro odreagowały większość strat. Ale poprawa nie trwała długo. Słabo radziły sobie banki spółki surowcowe.

WIG20 podążał w tym czasie horyzontalnie, w wąskim kanale 2570-2580 pkt. jakby nie reagując na spore wahania Europy. Skończyło się to wraz z otwarciem w USA. DJIA otworzył się 1 proc. spadkiem, większym niż wynikało to z oczekiwań. WIG20 ruszył w dół. 

Na czerwono zaświeciły niemal wszystkie spółki z indeksu. Jedynie PKO BP na przekór pogarszaniu nastrojów ruszyło przed 15-tą w górę i zamknęło się wzrostem o 0,26 proc. 

Wykres amerykańskich indeksów uświadamia jak dawno nie było tam korekty. Ostatnia korekta miała tam miejsce 2 miesiące temu. Była na dodatek płytka i krótka, bo trwająca tylko 2 sesje. Tymczasem w dłuższym horyzoncie widać kolejne przyspieszone linie trendu – coraz bardziej strome. Dzisiejszy spadek zdaje się być początkiem 5-8 proc. przeceny.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Witold Zajączkowski, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA potrzebują korekty