USA pozwały największy duński bank i jego byłego prezesa

opublikowano: 21-04-2021, 06:36

Do sądu w Kopenhadze trafił pozew, w którym USA żądają odszkodowania od Danske Banku i jego byłego prezesa Thomasa Borgena, informuje Reuters.

Pozew, za którym stoi także FRTIB, administrator planów emerytalnych pracowników federalnych i służb mundurowych USA, dotyczy udziału Danske w praniu pieniędzy na wielką skalę.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Chodzi o aferę estońskiego oddziału duńskiego banku, który w latach 2007-2015 miał „wyprać” ok. 200 mld EUR pochodzących głównie z terenów byłego ZSRR. Ujawnienie jej spowodowało spadek wartości akcji Danske, w tym posiadanych przez FRTIB. Amerykanie domagają się rekompensaty strat. Kwota nie jest jednak znana.

Reuters przypomina, że w swoim rocznym raporcie największy duński bank szacował potencjalną łączną kwotę możliwych wszystkich roszczeń z tytułu afery „prania” pieniędzy na 12,4 mld DKK (2 mld USD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane