USA: Projekt ustawy ratunkowej już gotowy

MD
opublikowano: 28-09-2008, 22:11

Znamy już szczegóły ustawy, jaką Izba Reprezentantów będzie głosować prawdopodobnie już w poniedziałek. Jej celem jest ratowanie branży finansowej przed zapaścią, która może spowodować recesję największej gospodarki świata.

Udostępniamy projekt ustawy, która była celem trwających od kilku dni w USA gorących negocjacji między przedstawicielami Kongresu USA i administracji. Jest on oparty na tzw. Planie Paulsona, wstępnej propozycji pomocy dla branży finansowej przygotowanej przez sekretarza skarbu USA. Amerykańscy kongresmeni wprowadzili do niej swoje rozwiązania, które – jak argumentowali – ochronią podatników i uniemożliwią nadużycia i nieuzasadniony transfer ich pieniędzy do firm prywatnych.

W projekcie zapisano m.in., że wypłata 700 mld USD pomocy odbędzie się w transzach. Pierwsza, w wysokości 250 mld USD, ma być dostępna dla Departamentu Skarbu od razu. Wynagrodzenia władz firm, które sprzedadzą Skarbowi swoje „toksyczne” aktywa zostaną ograniczone. Nie będą one mogły korzystać z tzw. złotych spadochronów, czyli wysokich odpraw w momencie utraty stanowiska. Zostanie stworzony organ, który będzie nadzorował przekazywanie środków spółkom finansowym. W jego skład wejdzie szef Fed, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), dyrektor Federalnej Agencji Finansowania Domów (FHFA) oraz sekretarz urzędu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego i Urbanizacji. Skarb będzie pod pewnymi warunkami obejmował akcje spółek otrzymujących pomoc. 

Projekt ustawy liczy 106 stron i jest do ściągnięcia na tej stronie (dokument w języku angielskim, plik w formacie pdf.). 

MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / USA: Projekt ustawy ratunkowej już gotowy