USA: raport ADP o zatrudnieniu słabszy od oczekiwań

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 01-09-2021, 14:17

Według raportu firmy badawczej Automatic Data Processing, w sierpniu 2021 r. w amerykańskiej gospodarce stworzonych zostało 374 tys. miejsc pracy.

To wynik dużo gorszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wartość na poziomie 615 tys. wobec 326 tys. miesiąc wcześniej po korekcie z 330 tys.

Pomimo spowolnienia wzrost liczby miejsc pracy zbliża się w tym roku do 4 mln, ale wciąż 7 mln miejsc pracy brakuje do poziomów sprzed COVID-19 – powiedziała Nela Richardson, główna ekonomistka ADP.

Podkreśliła, że dostawcy usług co prawda nadal przewodzą wzrostowi, ale wariant Delta stwarza niepewność dla tego sektora.

Z kolei Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics wskazuje, iż wydaje się, że wariant Delta osłabił ożywienie na rynku pracy.

Wzrost liczby miejsc pracy pozostaje silny, ale znacznie poniżej tempa ostatnich miesięcy – wyjaśnił Zandi

Na najbliższy piątek (3.09) zaplanowana jest publikacja rządowych danych o zmianie zatrudnienia. Zakłada się, że w sektorze prywatnym poza rolnictwem stworzonych zostało w sierpniu 728-750 tys. etatów, zaś stopa bezrobocia spadła do 5,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane