USA: rekordowa przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi

MD
opublikowano: 28-09-2010, 10:41

Przepaść między najbogatszymi i  najbiedniejszymi Amerykanami stała się w ubiegłym roku największa odkąd rozpoczęto jej szacowanie.

Na 20 proc. najbogatszych, czyli osoby zarabiające ponad 100 tys. USD rocznie, przypadło 49,4 proc. całkowitych dochodów wygenerowanych w USA. Na Amerykanów żyjących poniżej poziomu ubóstwa przypadło 3,4 proc. dochodu. Stosunek 14,5 do 1 jest wyższy od 13,6 w 2008 roku i niemal dwukrotnie wiekszy niż w 1968 roku, kiedy osiągnął minimum 7,69.

– Nierówność dochodu rośnie i jeśli sięgniemy do danych podatkowych, może być jeszcze większa – powiedział profesor Timothy Smeeding z Uniwersytetu Wisconsin-Madison, zajmujący się problemami ubóstwa. – Bardziej niż w innych krajach mamy bardzo nierówną dystrybucję dochodu gdzie wynagrodzenie rośnie w miarę marszu w górę w gospodarce opartej na zasadzie „zwycięzca bierze wszystko” – dodał.

MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / USA: rekordowa przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi