USA: rekordowy wzrost w III kw. nie przekonał inwestorów

30-10-2003, 16:50

Amerykańskie giełdy rozpoczęły sesję od ataku popytu. Była to reakcja na wiadomość o rekordowym, nie notowanym od 19 lat tempie wzrostu gospodarczego. Otrzeźwienie przyszło jednak bardzo szybko. Jeszcze nim minęła pierwsza godzina notowań indeksy oby rynków spadły poniżej środowych zamknięć.

Rozpoczęcie sesji sugerowało, że możemy mieć do czynienia z wyraźnym ożywieniem popytu. Inwestorzy kupowali akcje zachęcani do tego wiadomością o 7,2 proc. wzroście gospodarczym w III kwartale. Okazało się jednak, że optymistów nie jest tak wielu, jak można było przypuszczać. Dla inwestorów ważniejsze jest obecnie nie to, jakie były wyniki gospodarki w ostatnich miesiącach, ale to czy wzrost da się utrzymać. Do tego potrzeba jednak wiele więcej pozytywnych sygnałów, przede wszystkim z rynku pracy. Czwartkowe dane o ilości tzw. nowych bezrobotnych okazały się zgodne z oczekiwaniami.

Wśród spółek, które skutecznie osłabiły rynki w pierwszej fazie notowań, znalazł się ExxonMobil. Największy na świecie giełdowy koncern naftowy rozczarował o zakończeniu kwartału zyskiem niższym od oczekiwań rynku. Kurs spółki mocno tanieje, skutecznie ciągnąc w dół średnią Dow Jones. Ciekawe jak inwestorzy potraktują wiadomości z Moskwy, gdzie rząd zajął pakiet kontrolny akcji Jukosu. Jeszcze dwa tygodnie temu mówiło się, że amerykański koncern jest gotowy zainwestować w Rosyjską spółkę. Prezydent Putin nie miał nic przeciwko temu.

Większy spadek Dow Jonesa hamują wzrosty cen papierów Alcoa i Honeywell. Akcje Mercka drożeją umiarkowanie, ale w pierwszych minutach sesji osiągnęły najwyższy kurs od 52 tygodni.

Tanieją akcje Capital One Financial, piąty emitent kart Visa i MasterCard przedstawił prognozę przyszłorocznego zysku, która okazała się niższa od oczekiwań rynku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: rekordowy wzrost w III kw. nie przekonał inwestorów