Czytasz dzięki

USA: Republikanie twierdzą, że jest za wcześnie na kolejny pakiet pomocowy

  • PAP
opublikowano: 12-05-2020, 21:26

Lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell ocenił we wtorek, że jest za wcześnie na wprowadzanie kolejnego, piątego już pakietu pomocowego dla pogrążonej w kryzysie amerykańskiej gospodarki.

"Jesteśmy w stałym kontakcie z Białym Domem i na ten moment nie ma potrzeby natychmiastowego działania. Oceniamy to, co zostało już wdrożone" - powiedział McConnell amerykańskim dziennikarzom. Uznał jednocześnie, że "może nadejść czas" na kolejny pakiet.

Już wcześniej McConnell apelował, by wstrzymać się przed kolejnym pompowaniem gotówki w gospodarkę, by dać ekspertom i parlamentarzystom czas na przeanalizowanie, które środki okazały się najbardziej skuteczne.

Kongres rozdysponował już prawie 3 biliony dolarów, co łącznie stanowi największy w historii bodziec finansowy dla amerykańskiej gospodarki. "Wypadałoby się zatrzymać i uważnie przyjrzeć, jakie skutki przynosi ten ogromny program" - tłumaczył w ubiegłym tygodniu szef Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu Larry Kudlow.

Kudlow informował również, że formalne negocjacje z Kongresem w kwestii nowego pakietu zostaną prawdopodobnie wstrzymane do początku czerwca, jednak nieoficjalne rozmowy trwają.

Republikanie skłaniają się ku wstrzymaniu pracy nad kolejnym pakietem i nie podają konkretów na temat terminów, ale kontrolujący Izbę Reprezentantów Demokraci zapowiadają, że pierwsze głosowanie w tej sprawie mogliby przeprowadzić już w piątek.

Kolejna ustawa obejmowałaby prawdopodobnie co najmniej setki miliardów wsparcia dla władz stanowych i poczty.

Demokraci chcą, by nowy pakiet zawierał także kolejną rundę bezpośredniej pomocy finansowej dla Amerykanów. Senatorzy tej partii proponują 2 tys. dol. miesięcznie dla każdego Amerykanina zarabiającego mniej niż 120 tys. dol. rocznie. Pieniądze te miałyby być wysyłane w trakcie epidemii i w trzech miesiącach po jej zakończeniu. Wielu Republikanów, którzy są sceptyczni wobec tego pomysłu, forsuje ulgi podatkowe zamiast bezpośrednich transferów.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane