USA: rosnący kryzys zaufania mocno osłabił wyniki giełd

Marek Druś
04-02-2002, 22:03

Afera Enronu, której kolejne odsłony mają miejsce podczas przesłuchań w Kongresie USA oraz wiadomości przekazane przez Tyco International poważnie osłabiły zaufanie amerykańskich inwestorów do rzetelności informacji o kondycji finansowej spółek przekazywanych przez ich władze.

Nic zatem dziwnego, że w poniedziałek woleli oni sprzedawać akcje, aby zmniejszyć ryzyko strat, jeśli okaże się, że kolejny wielki koncern raczył swoich udziałowców bajkami na temat swojej sytuacji finansowej.

Spadł kurs akcji Tyco International po tym gdy spółka podała, że w ciągu ostatnich trzech lat dokonała ok. 700 znaczących operacji finansowych o wartości 8 mld USD, ale nie informowała o tym. W dół poszły kursy większości koncernów z indeksu Dow Jones. Liderami zniżek były AT&T oraz General Electric.

Na rynku technologicznym zniżki wywołały sceptyczne wypowiedzi Billa Gatesa na Światowym Forum Ekonomicznym. Właściciel Microsoftu powiedział, że nie spodziewa się wyraźnej poprawy koniunktury już w tym roku. Staniały akcje Cisco Systems. Jedna z najcięższych spółek technologicznych przekaże we wtorek kwartalne wyniki, co może radykalnie zmienić nastroje rynku.

Nie stało się tak w przypadku Hewlett-Packarda, choć jego papiery pod koniec sesji minimalnie drożały. Spółka zapowiedziała w poniedziałek, że jej kwartalne wyniki będą lepsze niż prognozowano. Rynek właściwie zignorował tą wiadomość, przejmując się zaostrzającym się konfliktem między zarządem spółki, dążącym do fuzji z Compaq’iem, a sprzeciwiającymi się jej udziałowcami, na czele których stoi syn założyciela spółki, Walter Hewlett.

W dół poszła cena dotkomów, które powoli powracały do łask inwestorów, do czego przyczyniło się osiągnięcie w minionym kwartale pierwszy raz w historii rentowności przez Amazon. Tym razem spadek kursu papierów spółki osłabił branżę. Przyczynił się do niego artykuł z „The Wall Street Journal”, kwestionujący zdolność płynnego zaspokajania zobowiązań przez spółkę, jak to sugerowała w swoim ostatnim sprawozdaniu finansowym.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: rosnący kryzys zaufania mocno osłabił wyniki giełd