USA: Rośnie poparcie w Kongresie dla zniesienia wiz dla Polaków

(Tadeusz Stasiuk)
06-12-2006, 07:23

W amerykańskim Kongresie wzrasta poparcie dla projektowanych przez rząd zmian przepisów wizowych.

W amerykańskim Kongresie wzrasta poparcie dla projektowanych przez rząd zmian przepisów wizowych, które umożliwiłyby zniesienie wiz dla Polaków i obywateli innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej należących do Unii Europejskiej.

Podkreślali to członkowie Kongresu na uroczystości uhonorowania przez Polonię amerykańską ustawodawców zaangażowanych w uchwalanie ustaw korzystnych dla Polski, która odbyła się we wtorek w Izbie Reprezentantów.

"Polska jest od dawna przyjacielem USA, więc powinna być objęta programem ruchu bezwizowego. Musimy koniecznie zająć w Kongresie stanowisko w tej sprawie. W Izbie Reprezentantów jest coraz większe poparcie dla zniesienia wiz dla Polaków" -powiedział PAP i Polskiemu Radiu demokratyczny kongresman Dennis J. Kucinich.

Kucinich, który w poprzednich wyborach ubiegał się o nominację kandydata na prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej, reprezentuje okręg w Cleveland, w stanie Ohio, gdzie mieszka wielu Amerykanów polskiego pochodzenia.

"Jest wielka szansa, że w nowym Kongresie będziemy uchwalać ustawę o reformie imigracji, której częścią jest uchwalona już w tym roku w Senacie poprawka o zniesieniu wiz dla Polski. Pokazuje to, że coś się dzieje w tym zakresie i mam nadzieję, że w nowym Kongresie będziemy w stanie dać Polakom możliwość przyjeżdżania do USA bez wiz" - powiedział demokratyczny kongresman Dan Lipinski z Chicago.

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, Frank Spula, który prowadził spotkanie, w rozmowie z PAP wyraził opinię, że sprawie zniesienia wiz pomogło zwycięstwo Demokratów w ostatnich wyborach. Dzięki bowiem przejęciu przez nich przewodnictwa w kluczowych komisjach Kongresu, osłabły wpływy polityków, którzy zablokowali w tym roku reformę imigracyjną. Są to głównie Republikanie, z kongresmanem Jamesem Senssenbrennerem na czele.

"Nowy Kongres, pod kontrolą Demokratów, naświetli w nowej perspektywie problem wiz" - powiedział Spula. Dodał, że KPA zorganizuje w przyszłym roku kolejną kampanię nacisków na Kongres, aby zapewnić uchwalenie ustawy obejmującej Polskę programem ruchu bezwizowego. "Musimy to zrobić, to nasz obowiązek" - podkreślił Spula.

W zorganizowanej przez KPA uroczystości wzięli udział najbardziej wpływowi członkowie Kongresu, m.in. senator z Chicago Barack Obama - wschodząca gwiazda Partii Demokratycznej, jeden z kandydatów do nominacji prezydenckiej w wyborach w 2008 r. oraz kongresman Rahm Emanuel, szef komitetu, który kierował zwycięską kampanią wyborczą Demokratów.

Obaj zdecydowanie popierają zniesienie wiz dla Polaków.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / USA: Rośnie poparcie w Kongresie dla zniesienia wiz dla Polaków