USA rozważają nałożenie sankcji na Turcję za kupno rakiet w Rosji

opublikowano: 19-06-2019, 07:17

Administracja Donalda Trumpa rozważa trzy pakiety sankcji mających ukarać Turcję za zakup od Rosji systemu rakietowego S-400, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Najbardziej dotkliwy pakiet, który jest omawiany w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego oraz Departamentach Stanu i Skarbu może bardzo zaszkodzić i tak borykającej się z problemami gospodarce Turcji, twierdzą informatorzy Bloomberga.

fot. Bloomberg

Największe poparcie ma jak dotąd pomysł sankcji wycelowanych w konkretne tureckie firmy przemysłu zbrojeniowego. Wykorzystano by do tego ustawę CAATSA, która reguluje kwestie sankcji dla firm robiących z Rosją. W praktyce oznaczałoby to odcięcie tureckich firm zbrojeniowych od amerykańskiego systemu finansowego, co uniemożliwiałoby im zakup komponentów produkowanych w USA lub sprzedaż na amerykańskim rynku swoich produktów.

Informatorzy Bloomberga twierdzą, że nałożenie sankcji może nastąpić nawet na początku lipca, kiedy Turcja może zacząć otrzymywać składniki systemu S-400. Prezydent Donald Trump nie chce podejmować decyzji przed szczytem G20 pod koniec czerwca w Japonii, podczas którego może spotkać się z prezydentem Turcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane