USA: rynek nieruchomości ma się coraz lepiej

KNS
17-07-2009, 15:50

Budowa domów wystrzeliła niespodziewanie w  czerwcu na skutek największego od 2004 roku wzrostu budowy domów jednorodzinnych – podaje Bloomberg.

Najlepszą nowiną jest 3,6-proc. wzrost rozpoczętych budów domów w czerwcu do 582 tys., czyli najwyższego poziomu od listopada ubiegłego roku. To wynik zdecydowanie lepszy od prognoz, które mówiły o wzroście do 540 tys. Co więcej, ilość wydanych zezwoleń na budowy domów wzrosła o 8,7 proc. (najwięcej w tym roku) do 563 tys.

Za ożywieniem na rynku nieruchomości przemawia spadający koszt pożyczek, dzięki czemu  budowa domów staje się coraz bardziej atrakcyjna. To wróży stabilizacji, która pomoże wyciągnąć rynek nieruchomości z maramzu.

„Opublikowane dane są dobrymi sygnałami” – twierdzi Jonathan Basile, ekonomista z Credit Suisse Holding Inc.

Ekonomiści prognozowali spadek do 530 tys. z 532 tys. rozpoczętych budów domów miesiąc wcześniej.
Budowa jednorodzinnych domów podskoczyła o 14 proc. (najwięcej od grudnia 2004 roku) do 470 tys., natomiast budowa domów wielorodzinnych (apartamentów) spadła o 26 proc. w czerwcu, po majowym, 66-proc. wzroście.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KNS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / USA: rynek nieruchomości ma się coraz lepiej