USA: Rząd rozluźnia restrykcje wizowe dla naukowców i studentów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2005, 17:13

Departament Stanu złagodził przepisy regulujące pobyt zagranicznych naukowców i studentów w USA - pracujący w niektórych sektorach cudzoziemcy rzadziej niż dotychczas będą teraz kontrolowani pod kątem bezpieczeństwa.

Departament Stanu złagodził przepisy regulujące pobyt zagranicznych naukowców i studentów w USA - pracujący w niektórych sektorach cudzoziemcy rzadziej niż dotychczas będą teraz kontrolowani pod kątem bezpieczeństwa.

    Kontrole takie są warunkiem przedłużania zezwoleń na pracę w instytucjach związanych z nowoczesnymi technologiami, jak chemia, farmaceutyka i różne dziedziny inżynierii, i mają zapobiec nielegalnemu eksportowi tych technologii

     Zgodnie z programem Visa Mantys, zainicjowanym w 1998 r., naukowcy i studenci pracujący w takich placówkach musieli co roku starać się o zezwolenie na dalszą pracę, składając wnioski ze szczegółowymi informacjami o sobie.

    Obecnie, po zmianie przepisów, naukowcy będą musieli starać się o takie zezwolenie raz na dwa lata, a studenci raz na cztery lata.

    Obcokrajowcy w USA skarżą się, że muszą czekać na  przedłużenie zezwolenia ponad dwa miesiące. Czas oczekiwania wydłużył się jeszcze po ataku 11 września 2001 r.

     Zniechęca to niektórych studentów i naukowców do przyjeżdżania do USA - obliczono, że w roku akademickim2003-2004 liczba zagranicznych studentów na amerykańskich uniwersytetach po raz pierwszy od ponad 30 lat spadła o 2,4 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / USA: Rząd rozluźnia restrykcje wizowe dla naukowców i studentów