Czytasz dzięki

Senat uchwalił prawo mogące wyrzuć chińskie spółki z amerykańskich giełd

opublikowano: 20-05-2020, 20:24

Nowe prawo uchwalone przez amerykański Senat może uniemożliwić chińskim spółkom, jak Alibaba, notowanie na giełdach w USA.

Projekt ustawy do jednogłośnego przyjęcia przedstawił w środę republikański senator John Kennedy. Senat przyjął ją bez sprzeciwu.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

- Nie chcę nowej zimnej wojny – powiedział Kennedy. – Jedyne, czego chcę i myślę, że chcemy wszyscy, to aby Chiny stosowały się do zasad – dodał.  

Ustawa wymaga od chińskich spółek, które chcą być notowane na giełdzie w USA, aby nie były własnością lub nie znajdowały się pod kontrolą obcego rządu. Ponadto będą musiały poddać się audytowi, którego oceną zajmie się Public Company Accounting Oversight Board (PCAOB), organizacja nonprofit nadzorująca audyty wszystkich spółek pragnących pozyskać pieniądze wchodząc na amerykańskie rynki publicznych.

Spółki chcące pozyskać pieniądze od inwestorów giełdowych w USA muszą przejść audyt w akredytowanej firmie, który następnie jest poddany ocenie PCAOB. Chiny jednak nie zgadzają się, aby ich spółki stosowały się do amerykańskiego prawa papierów wartościowych. Argumentują, że ich prawo zakazuje przekazywania wyników pracy chińskich audytorów poza granice kraju.

- Mówiąc bardziej wprost, w przeciwieństwie do spółek z USA i Europy, czy skądkolwiek indziej na świecie, chińskie spółki, które wchodzą na amerykańskie giełdy są wyłączone z istotnego nadzoru finansowego – skomentował Steve Dickinson z firmy prawniczej Harris Bricken na blogu China Law.

Zanim trafi do podpisu prezydenta, ustawę musi jeszcze uchwalić kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów. Eksperci uważają, że jest na to spora szansa.

W 2019 roku na giełdach w USA było notowanych 165 chińskich spółek, w tym tacy giganci, jak Alibaba Group Holding, Baidu i JD.com. Wszystkie te spółki będą musiały spełnić wymogi nowej ustawy, jeśli przejdzie ona cały proces legislacyjny. Kurs Alibaby spada o 1,5 proc., Baidu o 1,9 proc., a JD.com o 0,9 proc.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane