USA: sesje na NYSE i Nasdaq toczą się bez emocji

Marek Druś
opublikowano: 08-10-2001, 18:48

Przebieg sesja na giełdach amerykańskich wskazuje na stabilizację nastrojów inwestorów. Wartość obu głównych indeksów oscyluje w pobliżu ostatnich zamknięć.

Nastroje panujące na NYSE i Nasdaq są zaskakująco spokojne, co zdaniem części analityków wskazuje na wyczerpanie siły podaży. Inwestorzy nie wykazują również chęci realizacji zysków po ostatnim, dość udanym tygodniu, w trakcie którego Dow Jones zyskał 3 proc., a Nasdaq 7 proc.

Wobec ostatnich wydarzeń nie dziwi fakt, że wśród najlepiej notowanych papierów znalazły się udziały spółek przemysłu zbrojeniowego, m.in. koncernów Lockheed Martin i General Dynamics. Mocno zdrożały akcje spółki Raytheon, która produkuje rakiety manewrujące Tomahawk, szeroko użyte w uderzeniu na Afganistan.

Akcje Raytheon i General Dynamics zdrożały od dnia zamachu terrorystycznego w USA odpowiednio o 48 proc. i 25 proc.

Wśród spółek notowanych w ramach indeksu Dow Jones Industrial Average największe zniżki kursów notują papiery koncernu aluminiowego Alcoa, banku inwestycyjnego J.P Morgan i producenta ciężkiego sprzętu budowlanego Caterpillar. Wyraźne wzrosty są natomiast udziałem akcji Hewlett-Packarda i Boeinga.

Spośród spółek technologicznych, nieźle mają się producenci chipów. Indeks Philadelphia Semiconductor po raz piąty z rzędu ma szansę zakończyć sesję wzrostem. Drożeją udziały Applied Micro Circuits i Texas Instruments. W okolicy ostatniego zamknięcia znajduje się cena papierów dwóch głównych producentów mikroprocesorów, AMD i Intela. Ten ostatni ma podobno jeszcze w poniedziałek przedstawić publicznie swoje najnowsze osiągnięcie, technologię która ma zrewolucjonizować produkcję mikroprocesorów. Z przecieków wynika, że nowy mikroprocesor Intela ma zmieścić na krzemowej płytce nie 42 mln tranzystorów jak dotychczas, ale ok. miliard.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: sesje na NYSE i Nasdaq toczą się bez emocji