USA: spółki high-tech ponownie w cenie

Marek Druś
opublikowano: 12-07-2001, 22:07

Dobre wiadomości ze znaczących na rynku spółek. To było wszystko, czego potrzebowały giełdy za Oceanem, aby odreagować trwające do niedawna spadki bądź niewielkie wzrosty indeksów. Sprawcami czwartkowych wzrostów były Microsoft, Motorola i Yahoo!.

Akcje tego pierwszego niemal przez całą sesję były najlepiej notowanym komponentem indeksu Dow Jones. Po środowej sesji spółka Billa Gatesa zapowiedziała realizację prognozy zysku operacyjnego po czwartym kwartale rozliczeniowym.

Także w środę Motorola poinformowała o zmniejszeniu straty w drugim kwartale. Dzień później przedstawiciele spółki sugerowali, że spodziewają się poprawy wyników pod koniec tego roku.

Yahoo! poinformowało w środę, że miało zysk na koniec kwartału, czego rynek nie oczekiwał. Akcje internetowej spółki mocno zdrożały podczas sesji, wywołując znaczny popyt na papiery innych przedstawicieli branży, m.in. DoubleClick i eBuy.

Doskonale wypadły na zakończenie sesji papiery spółek telekomunikacyjnych i producentów chipów. Wśród największych kilkuprocentowe wzrosty kursów zanotowały akcje dominujących na rynku producentów mikroprocesorów: AMD i Intela. Zdecydowanie wzrosła także cena papierów Texas Instruments, Aplied Micro Circuits, Cieny, Vitesse Semiconductors i Cypres. Do wzrostu ceny udziałów Lucent Technologies przyczyniła się wiadomość o porozumieniu z 8,5 tys. pracowników spółki odchodzących na przyśpieszona emeryturę.

Podobnie jak w pozostałych sektorach technologicznych, podczas sesji kupowano także papiery spółek komputerowych, m.in. IBM i Hewlett-Packarda.

Po sesji o kwartalnych wynikach poinformują AMD, JDS Uniphase i Rambus notujące w czwartek bardzo wyraźne wzrosty kursów. Sądząc po zeszłotygodniowych zapowiedziach AMD, wyniki mogą być rozczarowujące.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: spółki high-tech ponownie w cenie