USA: Spór wokół znajomości sędziego Sądu Najwyższego z wiceprezydentem Cheneyem

opublikowano: 20-03-2004, 07:19

PAP: Sędzia Sądu Najwyższego Antonin Scalia odmówił rezygnacji z orzekania w sporze, którego główną postacią jest wiceprezydent USA Richard Cheney, mimo swej bliskiej znajomości z wiceprezydentem, stwarzającej podejrzenia protekcjonizmu.

Cheney procesuje się z organizacją ochrony środowiska Sierra Club i monitorującą rząd organizacją Judicial Watch, które domagają się od niego ujawnienia treści narad specjalnej komisji rządowej ds. polityki energetycznej, której przewodniczył.

Komisji tej zarzuca się formułowanie planów podyktowanych partykularnymi interesami przemysłu naftowego i szkodzących środowisku naturalnemu. Sierra Club wygrał sprawę w sądzie apelacyjnym, ale administracja odwołała się do Sądu Najwyższego, gdzie zasiada m.in. Scalia.

Jak ujawniły media, Scalia - znany z konserwatywnych poglądów - był niedawno na polowaniu na kaczki z Cheneyem. Przyjął poza tym zaproszenie wiceprezydenta do skorzystania z rządowego samolotu w podróży do Luizjany.

Sierra Club i Judicial Watch wezwały sędziego do wycofania się z rozpatrywania sprawy Cheneya. W czwartek Scalia oświadczył, że tego nie uczyni. Przyznał, że przyjaźni się z wiceprezydentem, ale powiedział, że nie uważa, aby sama przyjaźń prowadziła do tego, że będzie przychylniej traktował go w orzekaniu w sporze.

Powołał się przy tym na precedensy historyczne, przypominając, że w przeszłości wielu prezydentów USA przyjaźniło się z sędziami Sądu Najwyższego, ale nie spowodowało to faworyzowania tych prezydentów przez sąd.

Komentując podejrzenia, że latanie przez niego rządowym samolotem może prowadzić do protekcjonizmu, Scalia powiedział: "Jeżeli uważa się za rozsądne myśleć, że sędzia Sądu Najwyższego może być kupiony za tak niską cenę, to nasz kraj jest w głębszym kłopocie niż sobie wyobrażałem.

Tomasz Zalewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: Spór wokół znajomości sędziego Sądu Najwyższego z wiceprezydentem Cheneyem