USA: sprzedaż nowych domów wzrosła piąty miesiąc z rzędu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 23-03-2023, 15:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W lutym 2023 r. sprzedaż nowych domów w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 1,1 proc. do 640 tys. w ujęciu annualizowanym, wynika z danych Departamentu Handlu.

fot. Roger Kisby/Bloomberg

Odczyt okazał się nieznacznie słabszy od mediany prognoz ekonomistów na poziomie 650 tys. Warto jednak nadmienić, że oczekiwali oni takiego poziomu przed skorygowaniem danych za styczeń. A te mocno obniżono z wstępnie oszacowanych 670 tys. do 633 tys.

Sprzedaż nowych domów utrzymuje się na wysokim poziomie, rosnąc piąty miesiąc z rzędu. Szerszy sektor jest na razie w trybie ożywienia, ponieważ sprzedaż istniejących domów również wzrosła w lutym o prawie 15 proc.

W skali roku już tak nie jest optymistycznie. Sprzedaż nowych domów nadal była o 19 proc. niższa w porównaniu z rokiem poprzednim.

Średnia cena sprzedaży nowego domu w lutym wyniosła 438 200 USD.

Sprzedaż nowych domów utrzymuje się lepiej niż sprzedaż istniejących domów, ponieważ budowniczowie domów są bardziej skłonni do obniżania cen lub oferowania zachęt niż właściciele domów, którzy mają mniejszą motywację do zmiany istniejącego domu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane