USA: Szczyt G20 rozpoczęty

IAR
15-11-2008, 09:11

W Waszyngtonie rozpoczął się szczyt grupy G20 poświęcony światowemu kryzysowi finansowemu. Biorą w nim udział przywódcy najbogatszych państw świata, największych krajów rozwijających się oraz przedstawiciele międzynarodowych instytucji finansowych.

Takiego zgromadzenia głów państw i szefów rządów nie było w stolicy USA od jubileuszowego szczytu NATO w 1999 roku. Przez całe popołudnie przez Waszyngton przejeżdżały czarne limuzyny, a powitanie gości zajęło George'owi Bushowi aż 75 minut.

Szczyt rozpoczął się od kolacji w Białym Domu podczas której amerykański prezydent powtórzył, że kryzys nie jest porażką kapitalizmu. "Trzeba dokonać niezbędnych reform ale pozostać przy zasadach wolnego rynku." - dodał prezydent.

Dziś członkowie G-20 spotkają się na dwóch sesjach plenarnych i stworzą kilka grup roboczych. Efektem ich prac ma być zwiększenie nadzoru nad dużymi bankami i instytucjami finansowymi oraz stworzenie systemu wczesnego ostrzegania przed kolejnymi kryzysami. Zarówno prezydent George Bush jak i inni przywódcy mówią jednak, że waszyngtoński szczyt jest pierwszym z serii tego typu spotkań. Kolejne miałoby się odbyć za trzy miesiące, czyli już po objęciu funkcji prezydenta przez Baracka Obamę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: Szczyt G20 rozpoczęty