USA: Ulewne deszcze poprzedzają nadejście Wilmy nad Florydę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-10-2005, 12:10

Ponownie rosnący w siłę huragan Wilma, który od tygodnia krąży po Karaibach ze zmienną mocą, w poniedziałek przed południem dotarł już do wybrzeży Florydy. Nadejście huraganu poprzedzają ulewne deszcze.

Ponownie rosnący w siłę huragan Wilma, który od tygodnia krąży po Karaibach ze zmienną mocą, w poniedziałek przed południem dotarł już do wybrzeży Florydy. Nadejście huraganu poprzedzają ulewne deszcze.

    Przed południem czasu polskiego oko cyklonu znajdowało się w odległości około 153 kilometrów od miejscowości Naples i 120 km od Key West na Florydzie. Huragan posuwa się z szybkością 33 km/godz. i niesie ze sobą wiatry o prędkości 193 km/godz. Oznacza to, że ponownie nabrał siły i powrócił do trzeciej klasy w pięciostopniowej skali siły huraganów.

    Na kilka godzin przed nadejściem nad Florydę, Wilma przetoczyła się nad zachodnim krańcem Kuby. Z nadmorskich miejscowości ewakuowano w sumie 600 tysięcy ludzi. W pozbawionej prądu Hawanie w nocy wichura zmiatała drzewa i latarnie uliczne. Ulice przekształciły się w rwące rzeki - zalanych zostało około 15kwartałów miasta. Strażacy ratowali ludzi z podtopionych domów. 

    W całej południowej części  położonego na półwyspie stanu Floryda  obowiązuje  alarm. Do około 160 tys. mieszkańców najbardziej zagrożonych miejscowości skierowano  wezwanie do ewakuacji. Zagrożony jest zwłaszcza leżący w pobliżu lądu łańcuch wysepek Key Islands. Wielu jego mieszkańców zdecydowało się jednak na pozostanie w  domach, mimo że nisko położonym miejscowościom grozi zalanie.

    W całym stanie w schronach przebywa obecnie 22 600 ludzi. Zamknięto lotniska i porty w strefie zagrożenia. W Key West od niedzieli wieczorem obowiązuje godzina policyjna. Wprowadzono też zakaz sprzedaży alkoholu. Od poniedziałku odwołane są  lekcje w wielu szkołach, na dwa dni zawieszono też wykłady na Uniwersytecie Miami.

    W stanie pogotowia pozostaje  3100 żołnierzy Gwardii Narodowej. Specjaliści od huraganów ostrzegają, że fale przybrzeżne powodowane  przez nadciągający sztorm mogą przekraczać 5 metrów wysokości, zalewając nadbrzeża, nisko położone ulice i budynki.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane