USA: w grudniu wzrosła liczba rozpoczętych budów

PM, Reuters
opublikowano: 19-01-2022, 16:24

Amerykańskie budownictwo mieszkaniowe nieoczekiwanie wzrosło w ostatnim miesiącu 2021 roku. Przeszkodą do rozpoczęcia nowych budów nie okazała się nawet podwyżka cen materiałów, w tym między innymi kanadyjskiej tarcicy.

fot. Daniel Acker/Bloomberg

Liczba rozpoczętych budów nowych mieszkań wyniosła w grudniu 1,702 mln. W porównaniu do listopada był to wzrost o 1,4 proc., poinformował w środę amerykański Departament Handlu.

Wzrosła również liczba pozwoleń na budowę nowych nieruchomości. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku wydano ich 1,873 mln. W odniesieniu do listopada jest to liczba większa o 9,1 proc.

W ostatnich miesiącach budowlańcy muszą mierzyć się z rosnącymi cenami towarów niezbędnych do powstania nowych mieszkań. Według National Association of Homebuilders, łączny koszt materiałów do budowy domów wzrósł o prawie 19 proc. od grudnia 2021 roku. Dla przykładu, cena tarcicy iglastej, używanej do obramowań, wzrosła w grudniu o 24,4 proc. po listopadowej podwyżce o 6,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane