USA: wciąż nie ma porozumienia w sprawie limitu zadłużenia

  • PAP
opublikowano: 26-05-2023, 06:17
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przewodniczący (spiker) Izby Reprezentantów Kongresu USA Kevin McCarthy poinformował w czwartek dziennikarzy, że negocjatorom z Partii Republikańskiej i Białego Domu wciąż nie udało się jeszcze zawrzeć porozumienia o podniesieniu pułapu zadłużenia publicznego. Rokowania trwają - dodał.

"Jest ciężko. Ale pracujemy i będziemy pracować aż do skutku" - powiedział republikanin.

Kevin McCarthy, fot. Bloomberg
Kevin McCarthy, fot. Bloomberg

Jeżeli porozumienia nie uda się osiągnąć przez 1 czerwca Stany Zjednoczone staną przed perspektywą niewypłacalności. Rząd i agencje federalne nie będą bowiem miały środków na regulowanie bieżących zobowiązań. Obecny pułap zadłużenia wynosi 31,4 bln dolarów.

Wcześniej w czwartek prezydent Joe Biden zapewnił w rozmowie z dziennikarzami, że do bankructwa Stanów Zjednoczonych nie dojdzie, a negocjacje z Republikanami “są produktywne”. Jednocześnie przyznał, że obie strony mają znacznie inne wizje budżetu.

Głównym punktem spornym są postulowane przez Republikanów głębokie cięcia wydatków budżetowych, w tym na programy socjalne, na które nie chce się zgodzić prezydent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane