USA wesprą cyberobronę NATO

PAP/DI
opublikowano: 04-10-2018, 12:03

USA zaoferują wsparcie w zakresie cyberobrony w ramach NATO - wynika ze źródeł agencji Associated Press w amerykańskiej administracji. Ma to być odpowiedź Waszyngtonu na agresywne działania Rosji w cyberprzestrzeni. Oficjalne stanowisko USA ma być ogłoszone podczas spotkania ministra obrony USA Jima Mattisa ze swoimi odpowiednikami z państw członkowskich NATO, które zakończy się w czwartek - poinformowała agencja AP. Według zastępczyni ministra obrony USA ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Katie Wheelbarger, Stany Zjednoczone mają zamiar zobowiązać się do zastosowania zarówno defensywnych, jak i ofensywnych cyberoperacji w ramach pomocy sojusznikom z NATO. Warunkiem wsparcia jest zachowanie przez Amerykanów bezpośredniego nadzoru nad własnym personelem i stosowanymi środkami.

Agencja AP przypomina, że w lipcu na szczycie NATO jego członkowie zgodzili się chronić sieci korzystając ze zdolności w zakresie cyberoperacji. Postanowienia szczytu odzwierciedlają rosnące zaniepokojenie USA i innych państw aktywnością Moskwy w zakresie wykorzystania cyberoperacji do wpływu na wybory nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i innych krajach - ocenia AP.

- Rosja nieustannie rozwija swoje działania w cyberprzestrzeni i operacje informacyjne - powiedziała Wheelbarger, dodając że fakt ten stanowi okazję dla USA do pokazania nieustającego zaangażowania w sprawy NATO.

Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział, że ujęcie ofensywnych cyberoperacji w ramach działań sojuszniczych jest "jednym z wielu elementów wzmacniających cyberobronność NATO". Jak dodał, istotne jest, aby dysponować możliwościami w cyberprzestrzeni, które pozwalają przeciwstawiać się aktywności Państwa Islamskiego (IS) - np. przez niszczenie sieci, które organizacja ta wykorzystuje do rekrutacji nowych członków, a także do pozyskiwania źródeł finansowania i komunikacji.

Stoltenberg powiedział, że zgodę na wkład w działania w cyberprzestrzeni NATO wyraziły również Wielka Brytania i Dania.

- Obserwujemy rosnącą liczbę cyberataków. Dochodzi do nich coraz częściej, są również bardziej wyrafinowane. Widzimy, jak cyberprzestrzeń jest wykorzystywana do wpływania na lokalne procesy polityczne, a także do ataków na infrastrukturę krytyczną. Cyberprzestrzeń będzie w przyszłości integralną częścią konfliktów militarnych - dodał Stoltenberg.

Zdaniem Wheelbarger, wspólna deklaracja wsparcia w zakresie cyberobrony może być traktowana jako część strategii odstraszania państw członkowskich NATO względem potencjalnych działań adwersarzy.

Agencja AP przypomina, że USA od pewnego czasu postrzegają cyberprzestrzeń jako domenę działań wojennych, ujmowaną w podobny sposób jak przestrzeń powietrzna, morska, czy operacje lądowe. W ostatnich tygodniach Pentagon ujawnił nową strategię cyberbezpieczeństwa, która daje więcej swobody w użyciu działań ofensywnych w cyberprzestrzeni. Według AP, podłożem dla takiej decyzji stały się przede wszystkim cyberataki, których dopuszczają się Chiny i Rosja.

Zdaniem Amerykanów, Chiny "nieustannie" wykradają dane z sektora prywatnego i publicznego po to, by uzyskać przewagę gospodarczą. Rosja z kolei wykorzystuje cyberoperacje celem "wypływania na amerykańskie społeczeństwo i rzucania wyzwań działalności dyplomatycznej" USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu