USA: weterani i rodziny ofiar z Iraku pozwali banki europejskie

DI, PAP
opublikowano: 10-11-2014, 19:23

Amerykańscy weterani i członkowie rodzin amerykańskich żołnierzy zabitych w Iraku pozwali w poniedziałek do sądu pięć europejskich banków, twierdząc, że operowały one irańskimi pieniędzmi, z których opłacano zamachy i przydrożne bomby w Iraku.

Pozew złożyli w sądzie okręgowym w Brooklynie w Nowym Jorku adwokaci specjalizujący się w sprawach o finansowanie terroryzmu. Reprezentują oni ponad 200 weteranów i członków rodzin ofiar. Oskarżają banki o konspirację z bankami irańskimi, objętymi amerykańskim sankcjami.

Pozwane banki to Barclays, Credit Suisse, HSBC, Standard Chartered i Royal Bank of Scotland Group.

Pozew wniesiono na mocy amerykańskiej ustawy antyterrorystycznej z 1992 roku, która pozwala ofiarom na wniesienie prywatnych pozwów przeciwko domniemanym sponsorom operacji przeprowadzonych przez bojowników.

Irańskie banki według pozwu przelały ponad 100 mln dolarów dla ugrupowań bojowników działających w Iraku.

Od 2009 roku pięć tych banków zgodziło się zapłacić około 3,2 mld dolarów rządowi amerykańskiemu za pogwałcenie sankcji nałożonych przez USA na Iran, Libię i Kubę. Wszystkie te banki podpisały umowy o odroczeniu ścigania z Ministerstwem Sprawiedliwości USA, obok umów z amerykańskim nadzorem bankowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane