USA: Większa rola dla firm rumuńskich w odbudowie Iraku

04-03-2004, 16:56

PAP: Firmy rumuńskie powinny odgrywać większą rolę w odbudowie Iraku - powiedział w czwartek w Bukareszcie zastępca sekretarza stanu USA William Lash.

"Rumunia aktywnie uczestniczyła w wyzwalaniu Iraku, a obecnie powinna odegrać większą rolę w odbudowie tego kraju" - podkreślił Lash, przemawiając do audytorium złożonego z biznesmenów rumuńskich i amerykańskich.

"Ważne jest to - dodał - że firmy rumuńskie pracowały już w Iraku w różnych sektorach gospodarki i w naszym przekonaniu będą one bardzo konkurencyjne w charakterze poddostawców".

Według premiera Rumunii Adriana Nastase, dziedziny, jakimi interesują się rumuńskie firmy, to "infrastruktura, budownictwo, wydobycie ropy naftowej i energetyka".

Premier przypomniał, że w chwili wybuchu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej rumuńskie firmy realizowały kontrakty "wartości kilkuset milionów dolarów", m.in. w rozwoju systemów nawadniających, budowie dróg i linii elektrycznych.

W czasie czwartkowej konferencji prasowej w Bukareszcie politycy obu krajów bronili także decyzji o przyznaniu amerykańskiemu koncernowi Bechtel, bez rozpisania konkursu ofert, kontraktu na budowę autostrady w Rumunii.

„Władze rumuńskie wybrały Bechtela w ramach przejrzystego procesu" - zapewnił William Lash.

AFP przypomina, że w styczniu br. Bruksela zapowiedziała dochodzenie w sprawie tego kontraktu wartości 2,5 miliarda dolarów w celu zbadania, czy "ustawodawstwo rumuńskie i jego realizacja" są zgodne z regułami europejskiego rynku wewnętrznego.

Według amerykańskiego koncernu Bechtel, budowa 450-kilometrowej autostrady łączącej Braszow nad granicą rumuńsko-węgierską z Bors w północno-wschodniej Rumunii ma rozpocząć się 4 lipca br. i potrwać do 2012 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / USA: Większa rola dla firm rumuńskich w odbudowie Iraku