USA: Wilma przybrała na sile, wróciła do 3-klasy, wieje 185 km/h

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-10-2005, 07:42

Huragan Wilma, który od tygodnia krąży po Karaibach ze zmienną mocą - od absolutnego rekordu po moc średnią - w ostatnich godzinach ponownie przybrał na sile i zbliża się do wybrzeży Florydy "jak rakieta" - oceniają synoptycy.

Huragan Wilma, który od tygodnia krąży po Karaibach ze zmienną mocą - od absolutnego rekordu po moc średnią - w ostatnich godzinach ponownie przybrał na sile i zbliża się do wybrzeży Florydy "jak rakieta" - oceniają synoptycy.

    Prędkość wiatru dochodzi obecnie znowu do 185 km na godzinę, co oznacza że huragan powrócił do trzeciej klasy w pięciostopniowej skali siły huraganów - podali około północy (w poniedziałek nad ranem czasu polskiego)  meteorolodzy z amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów w Miami na Florydzie.

    Według przewidywań i obliczeń synoptyków, Wilma  uderzy w wybrzeże Florydy w poniedziałek przed świtem czasu miejscowego (przed południem czasu polskiego), atakując prawdopodobnie najpierw  południowo zachodni kraniec półwyspu. Następnie centrum cyklonu najprawdopodobniej przemierzy  całą Florydę , przesuwając się na północny wschód z prędkością  około 40 km na godzinę.

    W całej południowej części  położonego na półwyspie stanu Floryda  obowiązuje  alarm. Do około 160 tys. mieszkańców najbardziej zagrożonych miejscowości skierowano  wezwanie do ewakuacji. Zagrożony jest zwłaszcza leżący w pobliżu lądu łańcuch wysepek Key Islands. Wielu jego mieszkańców pozostało w swych domach, mimo, że nisko położonym miejscowościom grozi zalanie.

    Jeszcze przed uderzeniem huraganu w trzech różnych punktach Florydy  powstały trąby powietrzne o ograniczonym zasięgu. O pojawieniu się tornada zameldowano z Fort Drum, Kenansville i Cocoa Beach. O wystąpieniu trąby wodnej, czyli tornada nad obszarami morskimi  zameldowano z regionu przybrzeżnego niedalekoKey West.

    Specjaliści od huraganów ostrzegają, że fale przybrzeżne powodowane  przez nadciągający sztorm mogą przekraczać 5 metrów wysokości, zalewając nadbrzeża, nisko położone ulice i budynki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane