USA: Wydajność pracowników spada, a koszty rosną

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 09-08-2022, 15:44
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wydajność pracowników w USA spadła drugi kwartał z rzędu. Amerykańska gospodarka się kurczy, a wzrost kosztów pracy może dalej napędzać inflację - pisze Bloomberg.

fot. Luke Sharrett/Bloomberg

Poza rolnictwem, wydajność pracowników liczona na godzinę spadła w drugim kwartale 2022 o 4,6 proc. w skali roku. Dane za pierwsze trzy miesiące 2022 r. wskazywały na spadek rzędu 7,4 proc., wynika z danych Departamentu Pracy.

Wraz ze spadkiem wydajności, wzrosły jednostkowe koszty pracy. W drugim kwartale podskoczyły o 10,8 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami - pisze Bloomberg.

Koszty pracy należą do największych wydatków w przypadku wielu firm. Przedsiębiorstwa często wdrażają nowe technologie i modernizują sprzęt, aby zwiększyć wydajność swoich pracowników, pomagając zmniejszyć inflacyjny wpływ wyższych płac.

W tym przypadku koszty pracy przewyższają cel inflacyjny Fed-u prawie pięciokrotnie w skali roku, co sugeruje utrzymującą się presję na wzrost cen konsumpcyjnych i utrudnia walkę z inflacją - zauważa Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane