USA: wyniki spółek są w cieniu wypowiedzi Busha i Greenspana

Przemek Barankiewicz
17-10-2001, 17:37

Amerykańscy inwestorzy rozpoczęły środę w bojowych nastrojach. Zdołały im jednak zaszkodzić niepokojące wypowiedzi George Busha i Alana Greenspana, po których zapał do inwestycji nieco zgasł. Większe spadki indeksów Dow Jones Industrial i Nasdaq uniemożliwiają dobre wyniki kwartalne amerykańskich spółek. „Dobre” w tym wypadku oznacza „znacznie gorsze od ubiegłorocznych, ale lepsze lub zgodne z oczekiwaniami analityków”.

Dzięki spełnieniu nadziei analityków mocno w górę idą dzisiaj kursy IBM, Intela, Citigroup i JP Morgan Chase. Wszystkie te papiery wchodzą w skład indeksu Dow Jones Industrial, które jest w środę lepszy niż wskaźnik giełdy Nasdaq. Cztery wymienione spółki osiągnęły wprawdzie znacznie słabsze wyniki niż przed rokiem, ale rynek pogodził się już z faktem, że zyski największych amerykańskich korporacji będą w okresie lipiec – wrzesień 2001 średnio o 20 proc. niższe niż w 2000r.

Wzrosty indeksu rynku NYSE byłyby większe, ale nieznacznie spada kurs Philipa Morrisa i International Paper’s. Producent papierosów traci, mimo że zysk i sprzedaż wzrosły w III kwartale zgodnie z oczekiwaniami specjalistów, a spółka podtrzymała prognozy na cały rok. Lepszy od oczekiwań zysk pokazała druga z tych spółek, ale sprzedaż okazała się słabsza od prognoz.

Rynek załamał się o godz. 16.00, bo Alan Greenspan, szef Fedu, kolejny raz mówił o niekorzystnych wynikach ataków terrorystycznych.

- Wzrost niepewności ograniczył zarówno wydatki konsumentów jak i nakłady kapitałowe. Szok po atakach na World Trade Center i Petangon sprawił, że trudniej jest ocenić ryzyko, a koszty działania w bardziej niesprzyjających warunkach mogą wzrosnąć – powiedział Alan Greenspan.

Ponadto prezydent USA George W. Bush zapowiedział, że wojna z terroryzmem może potrwać ponad dwa lata. Tak długi okres niepewności byłby dla rynków kapitałowych ciężką do przełknięcia pigułką.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: wyniki spółek są w cieniu wypowiedzi Busha i Greenspana