USA: wysoki poziom cen nie sprzyja zakupom akcji

opublikowano: 14-10-2003, 17:29

Na amerykańskich giełdach niewielka przewagę utrzymuje podaż. Inwestorzy realizują zyski po ostatnich wzrostach, które wyniosły indeks S&P 500 do najwyższego poziomu od czerwca ubiegłego roku. Straty indeksów są niewielkie. Ich podciągnięcie wyżej będzie trudne. Zwłaszcza, że pojawiły się opinie iż wyniki w trzecim kwartale nie potwierdzają wysokich wycen papierów.

Dobrym przykładem sytuacji na rynku jest Merrill Lynch. Największy na świecie broker poinformował o 50 proc. wzroście zysku w trzecim kwartale. Okazał się on wyraźnie wyższy niż oczekiwał rynek. Akcje spółki jednak tanieją. Na poniedziałkowej sesji ich cena wzrosła do najwyższego poziomu od lipca 2001 roku. Wskaźnik C/Z sięga już 16,5 i jest znacznie wyższy niż w przypadku innych spółek branży finansowej.

W trochę lepszej sytuacji jest Bank of America. Trzeci bank USA poinformował o lepszych niż oczekiwano wynikach trzeciego kwartału. Kurs spółki rośnie o zaledwie ułamek procenta. Od marca poszedł w górę już o 25 proc. W lipcu osiągnął najwyższy poziom od pięciu lat.

Dobre wyniki kwartalne wywołały wyraźny wzrost ceny papierów Johnson & Johnson. Producent kosmetyków, środków pielęgnacji oraz narzędzi medycznych poinformował, że w minionym kwartale jego zysk wzrósł o 20 proc. i był minimalnie wyższy niż oczekiwano. Akcje spółki są jednymi z najmocniej drożejących wśród papierów wchodzących w skład średniej Dow Jones.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: wysoki poziom cen nie sprzyja zakupom akcji