USA: wzrasta znaczenie źródeł energii odnawialnej

  • Paweł Makosz
opublikowano: 11-02-2021, 14:35

Trzy dekady temu w USA ruszyły pracę w pierwszych elektrowniach wiatrowych i słonecznych. Pokrywały one zapotrzebowanie całego kraju jedynie w 0,1 proc. W 2008 roku energia odnawialna stanowiła 1 proc. Aby ten wskaźnik wzrósł do ponad 10 proc., Amerykanie potrzebowali kolejnych dwunastu lat.

W 2019 roku w USA z węgla po raz pierwszy od 1885 roku pochodziło mniej energii niż ze źródeł odnawialnych. Wynika to z malejącego procentu zużycia tego surowca, ale także ze wzrostu produkcji czystej energii, głównie wiatrowej i słonecznej, która obecnie pokrywa 10,5 proc. zapotrzebowania Stanów Zjednoczonych.

Energia odnawialna
Energia odnawialna

Według prognoz, w ciągu najbliższych trzech dekad wzrost zapotrzebowania na energię w USA wyniesie 30 proc. W tym czasie zdolność produkcyjna farm wiatrowych zwiększy się o 195 proc., a farm słonecznych o 753 proc.

Wzrost produkcji energii odnawialnej, w połączeniu z zeszłorocznym spadkiem emisji dwutlenku węgla, ułatwi USA wypełnienie zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego. Joe Biden podjął decyzję o ponownym dołączeniu do tego paktu w dniu swojego zaprzysiężenia na prezydenta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane