USA: wzrosły wskaźniki PMI dla przemysłu i usług

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-03-2021, 15:42

Wstępne odczyty dotyczące aktywności sektorów przemysłowego i usługowego w Stanach Zjednoczonych w marcu pokazały wzrost ich aktywności. Wsparły je nowe zamówienia, donosi Reuters.

Fancycrave1/Pixabay.com

Opracowywany przez IHS Markit wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł do 59,0 pkt w pierwszej połowie bieżącego miesiąca z 58,6 pkt na koniec lutego. Odczyt jest jednak niższy od mediany prognoz, która wynosiła 59,3 pkt.

Z kolei analogiczny wskaźnik dla branży usługowej wzrósł do 60,0 pkt z 59,8 pkt miesiąc wcześniej, ale pokrył się z oczekiwaniami.

IHS Markit podkreśla, że ogólna aktywność biznesowa spadła na początku tego miesiąca, ponieważ niedobory nakładów i opóźnienia dostawców ograniczyły moce produkcyjne. W efekcie ogólny wskaźnik PMI, który śledzi sektor przemysłowy i usługowy, spadł do 59,1 pkt z 59,5 pkt w lutym.

Eksperci wskazują, że zakłócenia w łańcuchu dostaw spowodowane pandemią nadal wywierają presję kosztową na producentów, co może odzwierciedlać się w obawach o inflację. W pierwszych dwóch tygodniach marca ceny płacone przez producentów osiągnęły najwyższy poziom od 10 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane