USA: Wzrost ceny ropy wystraszył inwestorów

(Marek Druś)
05-12-2005, 22:04

Wzrost notowań ropy, której kurs przekroczył podczas sesji na NYMEX poziom 60 USD, wywołał zaniepokojenie inwestorów i spowodował spadek notowań cen akcji. Dow Jones kończył sesję 0,4 proc. spadkiem, S&P500 stracił 0,2 proc., a Nasdaq spadł o 0,7 proc.

Wzrost notowań ropy, której kurs przekroczył podczas sesji na NYMEX poziom 60 USD, wywołał zaniepokojenie inwestorów i spowodował spadek notowań cen akcji. Dow Jones kończył sesję 0,4 proc. spadkiem, S&P500 stracił 0,2 proc., a Nasdaq spadł o 0,7 proc.

Wraz ze wzrostem notowań ropy i paliw pojawiły się obawy wzrostu inflacji. Kurs złota ustanowił kolejne, 18-letnie maksimum. Dodatkowo listopadowy indeks aktywności sektora usług okazał się niższy niż oczekiwano, choć utrzymał się powyżej poziomu wskazującego ekspansję.

Wiadomością dnia było ogłoszenie przez Boston Scientific oferty przejęcia Guidant. Proponowane cena za producenta sprzętu medycznego jest o 14 proc. wyższa od oferowanej przez Johnson & Johnson. Kurs Guidant rósł o ponad 10 proc. Boston Scientific zapłacił za swoją szczodrość jego ponad 3 proc. zniżką. Cena akcji Johnson & Johnson zmieniała się umiarkowanie, na początku sesji rosła, w drugiej części spadała.

Nie utrzymał się również popyt na akcje General Motors. Koncern poinformował, że jego finansowa spółka GMAC sprzeda w ciągu pięciu lat wart 20 mld USD portfel kredytów samochodowych. Nabywcą jest spółka należąca do Bank of Nova Scotia. Sądząc po wyraźnym wzroście jego kursu, inwestorzy uznali, że to on lepiej na tym wyjdzie.

Najmocniej przecenionym blue chipem z indeksu Dow Jones był Intel, który zapowiedział przeznaczenie 1,0 mld USD na inwestycje i rozwój w Indiach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: Wzrost ceny ropy wystraszył inwestorów