USA: wzrost inflacji CPI przebił wszystkie prognozy

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 12-05-2021, 14:32

W kwietniu 2021 r. inflacja cen konsumenckich odnotowała 0,8 proc. dynamikę w ujęciu miesięcznym, wynika z danych Bureau of Labor Statistics.

Odczyt jest zdecydowanie wyższy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wyhamowanie dynamiki do 0,2 proc. po 0,6-proc. wzroście w marcu.

W ujęciu rocznym inflacja CPI przyspieszyła do 4,2 proc. To najwyższa wartość od 13 lat. W tym przypadku spodziewano się wartości rzędu 3,6 proc. po zwyżce o 2,6 proc. miesiąc wcześniej.

Z kolei istotna, szczególnie z punktu widzenia Fed, inflacja bazowa, która nie obejmuje poddającym się mocnym wahaniom cen żywności i energii wyniosła w kwietniu 0,9 proc. w ujęciu miesięcznym i 3,0 proc. w ujęciu rocznym. W tym drugim przypadku to najwyższa wartość od 26 lat.

Tymczasem oczekiwano wyników na poziomie odpowiednio 0,2 i 2,3 proc. wobec 0,3 i 1,6 proc. w marcu.

Tak słabe odczyty zostały źle przyjęte prze inwestorów. Wszystkie trzy kontrakty terminowe na indeksy amerykańskich giełd po publikacji znacząco pogłębiły swoje przeceny. W przypadku Nasdaq 100 spadek doszedł do 1,5 proc. zaś DJ IA do 0,6 proc.

Adobe Stock
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane