USA za rezygnacją z ochrony patentowej szczepionek na COVID-19

opublikowano: 06-05-2021, 08:36

USA poparły inicjatywę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aby zrezygnować z ochrony własności intelektualnej szczepionek na COVID-19.

Za takim rozwiązaniem opowiedziały się wcześniej Indie i RPA wraz z grupą ok. 60 innych krajów, przekonując, że pozwoli to zwiększyć produkcję szczepionek na koronawirusa na całym świecie. Rezygnacji z ochrony patentowej szczepionek sprzeciwiała się administracja Donalda Trumpa, a także Unia Europejska i Wielka Brytania. Objęcie władzy w USA przez administrację Joe Bidena zmieniło sytuację.

Fot. Florian Hiltmair / imageBROKER / Forum
Fot. Florian Hiltmair / imageBROKER / Forum

Przedstawicielka USA ds. Handlu Katherine Tai poparła rezygnacje z ochrony własności intelektualnej szczepionek podkreślając, że „nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnych rozwiązań”. Zapowiedziała, że USA zaangażują się w negocjacje w WHO w sprawie rezygnacji z ochrony patentowej szczepionek. Ostrzegła jednocześnie, że rozmowy mogą trwać długo, bo decyzja wymaga zgody wszystkich 164 członków organizacji.

WHO uznała decyzję USA za „wielki moment” w walce przeciwko COVID-19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnn.com

Polecane