USA: zaćmienie kosztowało gospodarkę prawie 700 mln USD

opublikowano: 22-08-2017, 06:47
aktualizacja: 22-08-2017, 06:48

Poniedziałkowe „Wielkie Amerykańskie Zaćmienie”, pierwsze od 1918 roku zaćmienie Słońca widoczne od wybrzeża do wybrzeża USA, kosztowało pracodawców prawie 700 mln USD.

Trwające około 2 minuty całkowite zaćmienie Słońca, najliczniej obserwowane, najczęściej fotografowane i "tweetowane" w historii, odciągnęło uwagę pracowników od pracy na ok. 20 minut, wyliczyli analitycy Challenger, Gray & Christmas. Według nich, łączne straty na wydajności pracy z powodu zaćmienia wyniosły 694 mln USD. W wyliczeniach nie uwzględnili pracowników, którzy wzięli wolne, aby móc obserwować zaćmienie. Fenomen można było obserwować w 14 stanach USA. Obszar gdzie było to możliwe jest długi na 4200 km i szeroki na 100-115 km

Zobacz więcej

youtube.com

„Wielkie Amerykańskie Zaćmienie” nie jest jedynym wydarzeniem, które spowodowało obniżenie wydajności pracy w USA i z pewnością nie najbardziej kosztownym. Challenger, Gray & Christmas wyliczył, że coroczny March Madness, czyli ogólnonarodowy, akademicki turniej koszykówki powoduje prawie 2 mld USD strat z powodu obniżenia wydajności pracy. Analitycy twierdzą, że ok. 80 mln amerykańskich pracowników poświęca średnio godzinę obserwacji turnieju, m.in. oglądając w pracy mecze lub sprawdzając wyniki.

Koszt dla gospodarki wynikający z obniżenia wydajności podczas zaćmienia jest niewielki w porównaniu z powodowanym przez odpisywanie na prywatne e-maile i SMS-y w pracy, zakupy w Internecie, czy oglądanie wydarzeń sportowych i zajmowanie się innymi prywatnymi sprawami. Amerykańscy pracownicy poświęcają na to średnio 42 minuty dziennie, co powoduje 15,5 mld USD strat wynikających z obniżonej wydajności, wyliczyli analitycy OfficeTeam.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / USA: zaćmienie kosztowało gospodarkę prawie 700 mln USD