Czytasz dzięki

USA chcą zaostrzyć sankcje wobec Wenezueli

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 19-08-2020, 18:47

Administracja Donalda Trumpa rozważa nałożenie dodatkowych sankcji na Wenezuelę. Mają one ukrócić omijanie dotychczasowych ograniczeń dotyczących importu paliw.

Nowe sankcje miałyby sprawić, że zakazane stałyby się wszystkie transakcje paliwowe z Wenezuelą, w tym popularny po wprowadzeniu ograniczeń handel wymienny.

Zobacz więcej

Biały Dom w Waszyngtonie, rezydencja prezydenta USA

Fot. Cezary P/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone przejęły cztery irańskie tankowce. Przewoziły one 1,1 mln baryłek paliwa do zmagającej się z dużymi niedoborami Wenezueli. Kraj nie jest aktualnie w stanie samodzielnie produkować benzyny i oleju napędowego ze względu na poważne awarie w rafineriach.

Podczas gdy importowane paliwo ma kluczowe znaczenie dla rolników i kierowców ciężarówek, którzy przewożą żywność po całym kraju, ustawodawcy z USA argumentują, że w ten sposób wspierany jest reżim Nicolasa Maduro.

Eksport wenezuelskiej ropy spadł w tym roku do ok. 535 000 baryłek dziennie, najniższego poziomu od 1950 roku. Blisko 80 proc. surowca jest wymieniane za olej napędowy.

Zarówno przedstawiciele Wenezueli, jak i Stanów Zjednoczonych odmówili komentarza na temat nowych sankcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Bloomberg

Polecane