USA zmniejszą swe siły lądowe w Europie do 24 tys. żołnierzy

Polska Agencja Prasowa SA
12-04-2005, 17:39

W ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat liczebność amerykańskich sił lądowych (US Army) w Europie zmniejszy się z obecnych 62 tysięcy żołnierzy do 24 tysięcy - poinformowały we wtorek amerykańskie władze wojskowe.

W ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat liczebność amerykańskich sił lądowych (US Army) w Europie zmniejszy się z obecnych 62 tysięcy żołnierzy do 24 tysięcy - poinformowały we wtorek amerykańskie władze wojskowe. 

    Wiadomość tę, podaną wcześniej przez dziennik "Stuttgarter Zeitung", potwierdziła rzeczniczka dowództwa sił lądowych USA w Europie (USAREUR) Elke Herberger. Postanowiono również, że dowództwo USAREUR zostanie przeniesione z Heidelbergu w Badenii-Wirtembergii do Wiesbaden w Hesji.

    "Ponadto według obecnych planów liczba amerykańskich garnizonów w Europie zostanie zredukowana z obecnych 236 do 88" - powiedziała Herberger. Dodała, iż rząd Niemiec powiadomiono już o tych planach. 

    Ustępujący chadecki krajowy premier Badenii-Wirtembergii Erwin Teufel oświadczył jednak, że dotąd nie otrzymał żadnych oficjalnych informacji na temat zmian w dyslokacji wojsk USA. Deputowany CDU do Bundestagu z okręgu Heidelbergu Werner Pfisterer ostrzegł, że plany te "mają istotne konsekwencje dla Heidelbergu, połączone z ryzykami finansowymi". 

    Personel czterech zlokalizowanych w Heidelbergu amerykańskich instytucji sztabowych (poza USAREUR, są to dowództwo V Korpusu, regionalne europejskie dowództwo medyczne i dowództwo finansowe) to łącznie 4 tysiące ludzi. W całym  regionie Heidelbergu mieszka obecnie 15 tysięcy Amerykanów.

    W datowanym 7 kwietnia oświadczeniu dowódcy USAREUR, generała B.B. Bella znalazła się również zapowiedź skupienia przyszłego europejskiego kontyngentu 24 tysięcy żołnierzy w czterech rejonach, zwanych Wspólnymi Głównymi Bazami  Operacyjnymi (Joint Main Operating Bases - JMOB).

    Trzy z nich zlokalizowane będą w Niemczech (Grafenwoehr w Bawarii, Wiesbaden w Hesji i Kaiserslautern w Nadrenii-Palatynacie), a czwarta w  Vicenzie we Włoszech. Oznacza to istotną redukcję w porównaniu z obecnymi 13 głównymi rejonami operacyjnymi USAREUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / USA zmniejszą swe siły lądowe w Europie do 24 tys. żołnierzy