Usługi dla biznesu szansą dla średnich miast

  • DI
opublikowano: 17-03-2018, 18:02
aktualizacja: 17-03-2018, 18:03

Coraz więcej firm zajmujących się wsparciem biznesu inwestuje w tworzenie nowych miejsc pracy w średnich miastach, poza aglomeracjami - wynika z danych Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park.

Jak poinformował PAP wiceprezes WSSE Krzysztof Drynda, polski sektor wsparcia biznesu polegający m.in. na tworzeniu różnego rodzaju centrów przetwarzających rachunki, zbierania płatności czy wsparcia informatycznego rozwija się najszybciej w Europie. Firmy z całego świata nie tylko tworzą w Polsce swoje placówki, ale też rozbudowują już istniejące. Zdaniem Dryndy, to szansa średnich miast takich jak Opole, Bydgoszcz czy Lublin.

"Duże korporacje zajmujące się prowadzeniem Centrów Usług Wspólnych, które już są obecne w naszym kraju, szukają nowych możliwości dla poszerzenia swojej działalności. Zwykle, zaczynają w dużych aglomeracjach - Krakowie, Warszawie, Wrocławiu. Z czasem widzą, że tam coraz trudniej o wykwalifikowaną kadrę i powierzchnie biurowe. Naturalną konsekwencją jest tworzenie kolejnych oddziałów w mniejszych miastach, takich jak Opole, oferujących dostęp do ludzi wykształconych i znających języki oraz powierzchnie biurowe w konkurencyjnych cenach" - wylicza Drynda.

W rozmowie z PAP Drynda przytacza rankingi Forbes Magazine i Pro Progressio, zgodnie z którymi Opole i Bydgoszcz zostały uznane za miasta, które w tym roku mogą liczyć na największe zainteresowanie inwestorów.

"Obecnie w Opolu działa kilkanaście firm z branży BSS. Ponad połowa rozpoczęła swoją działalność w ciągu ostatnich 2-3 lat. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w chwili obecnej w mieście jest 38,5 tys. m.kw. powierzchni biurowej, a w trakcie budowy jest kolejne 9 tysięcy m.kw., to widzimy, że jest to potencjał rosnący. Nie bez znaczenia jest stosunkowo wysoka znajomość języka niemieckiego wśród mieszkańców regionu, dzięki czemu swoje centra budują tu firmy obsługujące klientów z państw niemieckojęzycznych" - wyjaśniał Drynda.

Wałbrzyska SSE "Invest-Park" jest największą SSE w Polsce. Jej działalność obejmuje teren województw południowo-zachodniej Polski. Strefa zajmuje blisko cztery tysiące hektarów terenów inwestycyjnych, gdzie działa już dwustu inwestorów dających pracę dla ponad 50 tysięcy osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy