Usługi inżynierskie najbardziej poszukiwane na rynkach wschodzących

Polska Agencja Prasowa SA
08-08-2006, 16:10

Usługi inżynierskie stanowią obecnie 2 proc. światowego PKB i do 2020 roku staną się jednym z największych segmentów na światowym rynku usług - wynika z opublikwoanego we wtorek studium firmy konsultingowej Booz Allen Hamilton.

Usługi inżynierskie stanowią obecnie 2 proc. światowego PKB i do 2020 roku staną się jednym z największych segmentów na światowym rynku usług - wynika z opublikwoanego we wtorek studium firmy konsultingowej Booz Allen Hamilton.

Usługi inżynierskie, to całość usług związanych z projektowaniem, tworzeniem technik i technologii produkcji, planowaniem i samą produkcją.

Zapotrzebowanie na te usługi wiąże się z dwoma zjawiskami - outsourcingiem i offshoringiem - czytamy w studium Booz Allen Hamilton wykonanym dla National Association of Software and Service Companies (NASSCOM) - indyjskiej izby handlowo-przemysłowej branży teleinformatycznej.

Outsourcing, to zlecanie działalności, która nie jest podstawową dziedziną przedsiębiorstwa, innym wyspecjalizowanym firmom. Offshoring jest przenoszeniem części działalności firmy np. produkcji na inny rynek, charakteryzujący się zwykle mniejszymi kosztami własnymi.

Produkcja i usługi przenoszone są najczęściej do Indii i Chin. Jednak ze względu na stabilność polityczną i gospodarczą zaczynają z nimi rywalizować kraje Europy Środkowej i Wschodniej, wśród których czołową pozycję zajmuje Polska. Przenoszenie to będzie trwało przynajmniej do 2020 roku.

Branże w których wartość usług inżynierskich będzie najszybciej rosła, to przemysł motoryzacyjny, lotniczy, elektroniczny i teleinformatyczny, usługi, przemysł elektromaszynowy i budowlany.

Według raportu, rynek usług inżynierskich miał w 2004 roku wartość 750 mld USD. Do 2020 roku jego wartość wzrośnie do 1,11 bln USD. W 2004 roku największy udział w rynku usług inżynierskich miały usługi związane z przemysłem elektronicznym i teleinformatycznym - 30 proc. Nieco mniejszy był udział tych usług na rynku motoryzacyjnym - 19 proc., lotniczym - 8 proc. rynku i usługowym - 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Usługi inżynierskie najbardziej poszukiwane na rynkach wschodzących