Usługi napędzają rozwój japońskiej gospodarki będąc przeciwwagą dla słabego przemysłu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 24-03-2023, 08:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najnowsze odczyty wskaźników PMI dla japońskiej gospodarki potwierdzają, że od pewnego czasu podążą ona w dwóch przeciwnych kierunkach. O ile usługi rozwijają się w najwyższym tempie od dekady, to przemysł od pięciu miesięcy jest pod kreską, informuje Bloomberg.

Fot. Colton Jones/Unsplash

Wskaźnik PMI dla przemysłu Kraju Kwitnącej Wiśni wzrósł w oszacowaniu na marzec 2023 r. do 48,6 pkt z 47,7 pkt miesiąc wcześniej. Nadal jednak pozostaje poniżej progu 50 pkt oddzielającego ekspansję od kurczenia się danego segmentu gospodarki. Utknął poniżej tego pułapu już od pięciu miesięcy.

Boom w usługach

Tymczasem zupełnie inna sytuacja ma miejsce w przypadku usług. Sektor ten rozwija się bardzo zdecydowanie od siedmiu miesięcy, przy czym marcowy wzrost okazał się najwyższy od października 2013 r. Podskoczył do 54,2 pkt z 54,0 pkt w lutym.

Natomiast ogólny PMI, obejmujący zarówno przemysł, jak i usługi zwiększył swoją wartość do 51,9 pkt.

Jak napisało S&P Global w komentarzu do dzisiejszych danych, „… zniesienie pozostałych ograniczeń Covid-19 w Chinach kontynentalnych wsparło usługodawców, zwłaszcza w formie turystyki przyjazdowej”. I choć wzrost w usługach mocno kontrastuje z przemysłem, segment ten jest odpowiedzialny za gros japońskiego PKB, co daje nadzieję, że trzecia pod względem wielkości gospodarka świata nadal będzie kontynuowała wzrost w bieżącym kwartale. Pod koniec 2022 r. udało się jej ledwie uniknąć recesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane