Usługi w Wielkiej Brytanii odbiły, ale nie pociągnęły całej gospodarki

opublikowano: 05-06-2019, 11:58

Dominujący w gospodarce Wielkiej Brytanii sektor usługowy wzrósł w maju bardziej niż oczekiwali tego ekonomiści. Mimo lepszego odczytu, nie udało się wyrwać całej gospodarki ze stagnacji.

Indeks PMI w usługach wzrósł w maju do 51 pkt. co – przy poziomie powyżej 50 pkt - wskazuje na ekspansję. Mediana oczekiwań ekonomistów zakładała wynik na poziomie 50,5 pkt., wobec 50,4 pkt. w kwietniu.

Jednak inne odczyty zaprezentowane w tym tygodniu wykazały spadek w budownictwie i produkcji oraz spadek sprzedaży detalicznej.

Badania wskazują, że brytyjska gospodarka pozostaje „blisko stagnacji” – ocenia Markit Economics, podczas gdy Bloomberg Economics widzi niewielki wzrost PKB. Oznaczałoby to gwałtowne spowolnienie z 0,5 proc. wzrostu odnotowanego w pierwszym kwartale, kiedy to nastąpił wzrost zapasów związanych z brexitem i wydatków konsumenckich.

Według badania Markit, niektóre firmy zauważyły, że niepewność związana z brexitem „przyczyniła się do stłumienia wydatków biznesowych i konsumenckich”.

Przedsiębiorstwa wstrzymują projekty z powodu braku jasności co do tego, jak Wielka Brytania opuści Unię Europejską, a uderzenie w zaufanie zaczęło wpływać na konsumentów i sprzedaż detaliczną. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu