Uspokojenie nastrojów

Rafał Sadoch, zespół mForex, mBank
opublikowano: 06-09-2022, 10:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po niskim otwarciu rynków w poniedziałek wskutek wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu Rurociągiem Północnym ostatnie godziny na rynkach finansowych przyniosły uspokojenie nastrojów. Wczoraj pod nieobecność amerykańskich inwestorów i brak sesji na Wall Street notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy zaliczyły przeszło 1% spadek, a Dax stracił ponad 2%.

Michael Nagle

Początek wtorkowych godzin handlu przynosi stabilizację w okolicy wczorajszych poziomów zamknięcia. W sytuacji gdy Europie zagraża kryzys energetyczny o silniejsze odreagowanie może być trudno. Jak na razie jak na lekarstwo szukać elementów, które mogłyby wesprzeć nastroje wśród inwestorów. Taki potencjał może oczywiście mieć wrześniowe posiedzenie Fed i spowolnienie tempa podwyżek stóp, ale do niego jeszcze 2 tygodnie.

Bank Rezerwy Australii zgodnie z oczekiwaniami zdecydował się na 50 punktową podwyżkę stóp procentowych, co nie miało większego przełożenia na notowania AUDa. Eurodolar wraca w kierunku parytetu, funt odbija na wartości po wyborze nowej premier Wielkiej Brytanii, a kurs USDJPY szybuje dalej powyżej 141. Notowania złotego po wczorajszej przecenie odrabiają straty, a za euro musimy zapłacić 4.71. Mocniej przez odreagowanie wczorajszego wzrostu awersji do ryzyka spada dolar, który kosztuje o poranku 4.72.

Comiesięczne spotkanie krajów OPEC+ nie przełożyło się na notowania czarnego złota mimo, że podjęto decyzję o obniżeniu wydobycia od października. Odmiana WTI cały czas pozostaje poniżej 90 USD za baryłkę. Zdaniem producentów ropy napięcia związane z podażą będą się zmniejszać przez ponowne przywracanie restrykcji covidowych w Chinach. Kartel i tak dostarcza mniej surowca na rynek niż pozwalają mu limity, przez co wczorajsza decyzja miała charakter bardziej symboliczny.

Dziś w kalendarium makroekonomicznym uwagę należy zwrócić na indeks ISM dla sektora usługowego w USA. Mediana prognoz rynkowych wskazuj na cofnięcie do 55.1 pkt. z 56.7 pkt. odnotowanych w lipcu. Opublikowane wczoraj dane z Europy wskazują na lekkie hamowanie poziomu aktywności gospodarczej.

Póki co jest to głównie konsekwencja rekordowej inflacji. Największym ryzykiem pozostaje sezon zimowy i to czy uda się sprostać zapotrzebowaniu na gaz. W sytuacji kontynuowania wstrzymania dostaw rosyjskiego surowca zagrożenia z recesją pozostają duże. To nie tylko kwestia przestojów fabryk, ale i kolejny silny impuls inflacyjny.

Przypomnijmy, że w czwartek zakończy się posiedzenie EBC, wobec którego rynek spodziewa się podwyżki kosztu pieniądza w Eurolandzie o 75 punktów bazowych.

mBank
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane