Uspokojenie sytuacji na rynkach, złoty odrabia straty

Polska Agencja Prasowa SA
23-05-2006, 16:57

Uspokojenie sytuacji na rynkach wschodzących przyniosło umocnienie we wtorek polskiej waluty; dealerzy oczekują stabilizacji złotego na obecnych poziomach w najbliższych dniach.

Uspokojenie sytuacji na rynkach wschodzących przyniosło umocnienie we wtorek polskiej waluty; dealerzy oczekują stabilizacji złotego na obecnych poziomach w najbliższych dniach.

    Około godziny 16.20 euro wyceniano na 3,9450 zł wobec 3,9560 zł rano i 3,9550 zł na zamknięciu w poniedziałek, a dolara na 3,0750 zł wobec odpowiednio 3,0765 zł i 3,09 zł.

    "Złoty kończy dzień dość mocny i w trakcie dnia zyskał 1,5-2 gr wobec najważniejszych walut. Zawdzięczamy to uspokojeniu sytuacji na rynkach wschodzących, a także naszej giełdzie. Inwestorzy postanowili zrealizować zyski na pozycjach w euro" - powiedział szef dealerów walutowych w Banku BPH, Andrzej Krzemiński.

    Jego zdaniem, w najbliższych dniach kurs euro powinien pozostać w przedziale 3,92-3,99 zł.  

    Na rynku długu rentowność papierów dwuletnich ok. godz. 16.10 wyniosła 4,48 proc. wobec 4,47 proc. rano i w porównaniu do 4,49 proc. w poniedziałek. Natomiast w przypadku obligacji pięcioletnich było to 5,12 proc. wobec 5,13 proc. rano i w poniedziałek, a dziesięcioletnich 5,39 proc. wobec 5,40 proc. i 5,41 proc.

    "Dzień na rynku długu był spokojny, podobnie jak wczoraj. Okazało się, że ceny polskich papierów pozostawały stabilne wczoraj, gdy na innych rynkach trwała przecena i stabilne były też dziś, gdy obligacje innych krajów zyskiwały" - powiedział analityk w Citibanku Handlowym, Tomasz Kurkowski.

    Kurkowski podkreślił, że w środę kluczowymi wydarzeniami dla zachowania polskich papierów będą nowe dane makroekonomiczne, które napłyną z zagranicy.  

    "Rynek czeka na wskaźnik IFO w Niemczech i nowe dane makro w USA dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku w kwietniu i sprzedaży nowych domów, które mogą odsunąć oczekiwania na kolejne podwyżki stóp procentowych w USA. Natomiast nie wydaje się, żeby na rynku większe wrażenie zrobiła sprzedaż detaliczna w Polsce" - powiedział.  

    GUS poda w środę dane o bezrobociu i sprzedaży detalicznej w kwietniu. Zdaniem ankietowanych przez PAP ekonomistów, bezrobocie w kwietniu wyniosło średnio 17,4 proc. Rynek zakłada także, że sprzedaż detaliczna w kwietniu w ujęciu rok do roku wzrosła średnio o 15,1 proc. wobec wzrostu o 10,1 proc. w marcu, a w skali miesiąca wzrosła o 7,3 proc. wobec wzrostu o 18 proc. w marcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Uspokojenie sytuacji na rynkach, złoty odrabia straty