Ustalono przebieg śląskiego odcinka autostrady A-1

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-10-2005, 15:23

Zakończyło się ustalanie przebiegu autostrady A-1 w woj. śląskim. W czwartek Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował o ustaleniu lokalizacji dla kolejnych trzech odcinków tej autostrady w regionie.

Zakończyło się ustalanie przebiegu autostrady A-1 w woj. śląskim. W czwartek Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował o ustaleniu lokalizacji dla kolejnych trzech odcinków tej autostrady w regionie.

"W ten sposób cały 167-kilometrowy odcinek autostrady A-1 w granicach woj. śląskiego ma decyzje lokalizacyjne, co umożliwia podjęcie prac przygotowawczych i wykupy nieruchomości" - powiedział w czwartek PAP rzecznik wojewody, Krzysztof Mejer.

Trzy nowe odcinki, dla których wojewoda wydał decyzje lokalizacyjne to: Woźniki-Piekary Śląskie, wraz z odcinkiem drogi ekspresowej S-1 łączącej węzeł Pyrzowice z międzynarodowym lotniskiem (31,2 km), Piekary Śląskie- Gliwice-Maciejów (20,1 km) oraz Gliwice-Maciejów - Sośnica wraz z węzłem Sośnica (8,2 km). Na tych odcinkach place poboru opłat za przejazd autostradą mają stanąć w Ożarowicach oraz na granicy Zbrosławic i Gliwic.

Dla ponad 75-kilometrowego odcinka od granicy z woj. łódzkim do Pyrzowic Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła już przetarg na wybór koncesjonariusza, który zrealizuje ten odcinek.

Trwa wykup nieruchomości na odcinku od granicy z woj. łódzkim do Rząsawy, a dla odcinka od Rząsawy do Pyrzowic ogłoszono przetarg na wykup nieruchomości.     

Zgodnie z założeniami, w drugiej połowie przyszłego roku planowane jest rozpoczęcie finansowanych z unijnych środków robót na odcinku Sośnica-Gorzyczki. Jako pierwszy ma powstać odcinek Sośnica-Bełk (15,4 km), gdzie prowadzony jest już wykup gruntów i kończą się prace projektowe. Podobnie jest na odcinku Świerklany-Gorzyczki (18,3 km) przy granicy z Czechami.     

Dla odcinka środkowego Bełk-Świeklany (14,1 km), jeszcze w tym roku ma być ogłoszony przetarg na wykup gruntów i opracowanie dokumentacji projektowej. Trwają starania o środki z Funduszu Spójności na realizację węzła Sośnica, na skrzyżowaniu autostrad A-1 i A-4 wraz z przyległym odcinkiem Sośnica-Maciejów. Równolegle przygotowywany jest przetarg na wykup nieruchomości i opracowanie dokumentacji.     

Po wydaniu decyzji lokalizacyjnej będzie można przystąpić też do uściślenia terminów realizacji odcinka Pyrzowice - Maciejów (35,2 km).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane