Ustawa antylichwiarska zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-02-2006, 16:02

Ustawa antylichwiarska została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego (TK) - poinformował w piątek PAP prezes Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce - Związku Pracodawców, Andrzej Roter.

Ustawa antylichwiarska została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego (TK) - poinformował w piątek PAP prezes Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce - Związku Pracodawców, Andrzej Roter.

"Wniosek w tej sprawie został złożony. Podobnie, jak wiele innych instytucji - Narodowy Bank Polski, Ministerstwo Sprawiedliwości, Związek Banków Polskich, Krajowy Związek Banków Spółdzielczych, sprzeciwialiśmy się wprowadzeniu tej ustawy. Przyniesie ona zupełnie odwrotne skutki od zamierzonych i będzie źródłem szarej strefy" - powiedział Roter.

Tzw. ustawa antylichwiarska, ograniczająca wysokość dopuszczalnych odsetek do czterokrotności stopy lombardowej NBP, weszła w życie w poniedziałek. Obecnie dopuszczalne oprocentowanie wynosi 23 proc. Za pobieranie zbyt wysokich odsetek grozi do 2 lat więzienia lub grzywna.

Ustawa ogranicza również wysokość opłat i prowizji. Koszty takie nie mogą przekraczać 5 proc. kwoty udzielonego kredytu.

Uchwalona przez Sejm 7 lipca 2005 r. tzw. ustawa antylichwiarska jest nowelizacją kodeksu cywilnego oraz ustawy o kredycie konsumenckim. Zwolennicy ustawy, która była połączeniem projektów zgłoszonych przez PiS i SLD uważali, że będzie ona chronić przed wyzyskiem.

"Złożenie wniosku jest podyktowane przekonaniem o nieskuteczności takiej ustawy, jej negatywnych skutkach dla konsumentów oraz z dbałości o jakość stanowionego w Polsce prawa" - poinformowała KPF w przesłanym w piątek komunikacie. Zdaniem KPF, lepszym rozwiązaniem jest wejście w życie ustawy o upadłości konsumenckiej.

KPF powstała w październiku 1999 r. i zrzesza 31 największych przedsiębiorstw bankowych i niebankowych działających na rynku tzw. consumer finance, czyli finansów dla konsumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane