Ustawa budzi kontrowersje

Paweł Janas
04-01-2007, 00:00

Bezpieczeństwo energetyczne to dla rządu priorytet. Prace nad tą kwestią będą wymagały jednak kompromisu z branżą paliwowo-gazową.

Ostatnie rosyjsko-białoruskie spory dotyczące cen gazu ziemnego ponownie pokazały, jak istotną sprawą jest zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jego poprawie ma służyć m.in. przygotowana przez rząd ustawa regulująca kwestie związane z zapasami paliw i postępowaniem w sytuacjach zagrożenia. Wczoraj projekt trafił do sejmowej Komisji Gospodarki.

— Chcemy nadać sprawie szybki bieg. Myślę, że ostateczne kompleksowe rozwiązania zostaną przygotowane w ciągu dwóch miesięcy. Potem pozostanie już tylko vacatio legis — mówi Maks Kraczkowski, przewodniczący komisji.

Policzmy koszty

Poseł Kraczkowski przyznał, że wejście ustawy w życie może zwiększyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Jednak sprawa bezpieczeństwa energetycznego jest priorytetowa.

— Mam nadzieję, że dojdziemy z przedsiębiorcami do konsensusu w spornych kwestiach związanych z ustawą — podkreślił szef Komisji Gospodarki.

A tych nie brakuje.

— Organizacje zrzeszające dystrybutorów gazu płynnego sprzeciwiają się tworzeniu zapasów interwencyjnych w LPG. My z kolei chcemy m.in., by nadal można było tworzyć do 20 proc. zapasów za granicą, a nie tylko do 5 proc., jak proponuje ustawa. W niektórych przypadkach proponujemy też wydłużenie ścieżek dojścia do zakładanych poziomów zapasów — mówi Jacek Wróblewski, dyrektor Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Obiecanki cacanki

Piotr Naimski, wiceminister gospodarki, poinformował wczoraj, że znajdujący się obecnie w tzw. komitecie stałym Rady Ministrów projekt strategii dla sektora naftowego może trafić na obrady najbliższego posiedzenia rządu. Nie wiadomo jednak, czy tak się stanie. Miał tam się znaleźć już na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku. Termin kilkakrotnie przesuwano. Piotr Naimski zastrzegł, że w grę może wchodzić także następne posiedzenie Rady Ministrów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ustawa budzi kontrowersje