Ustawa kosi apteki

PIOTR KULA prezes spółki PharmaExpert
opublikowano: 15-11-2012, 00:00

RYNEK FARMACEUTYCZNY

Rok 2012 może okazać się przełomowy dla rynku farmaceutycznego w Polsce, a szczególnie dla aptek, boleśnie odczuwających zapisy obowiązującej od stycznia ustawy refundacyjnej. Tegoroczna sprzedaż na tym rynku wyniesie około 26,6 mld zł i będzie niższa od ubiegłorocznej o 5,6 proc. Zmniejsza się refundacja leków przez NFZ, na skutek czego polski pacjent dopłaca do leków refundowanych najwięcej w UE.

Pod działaniem nowej ustawy w ciągu dwóch lat może upaść nawet 1,5 tys. aptek. Wpływ na ich sytuację ma nowy sposób liczenia marży od limitu w danej grupie leków refundowanych, a także zakaz reklamy aptek.

Negatywnie odbija się to na wynikach całej branży, niezależnie od tego, czy są to apteki samodzielne, czy zrzeszone w sieci. Istotnego znaczenia nabiera to, z jakimi partnerami apteki współpracują w dystrybucji. Ważne staje się, czy wobec negatywnych tendencji na rynku będą w stanie uzyskać wsparcie i stabilność warunków współpracy, konieczne do ich przetrwania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PIOTR KULA prezes spółki PharmaExpert

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu