Ustawa o VAT źródłem barier

Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich,
opublikowano: 19-02-2008, 00:00

Ustawa o podatku od towarów i usług ma fundamentalne znaczenie dla warunków prowadzenia działalności gospodarczej i całego otoczenia biznesu, ale jej zapisy nie odpowiadają wymaganiom nowoczesnej gospodarki rynkowej. Co więcej, nakładają na przedsiębiorców nieuzasadnione i uciążliwe obowiązki biurokratyczne. Można wskazać wiele przykładów niewłaściwych regulacji: brak instytucji magazynów konsygnacyjnych, które należy wprowadzić możliwie szybko, czy też brak możliwości bezgotówkowego rozliczania podatku od importu spoza Unii Europejskiej. Nie ma możliwości zwrócenia przez Urząd Skarbowy nieistniejącej już spółce nadpłaconego podatku VAT. W sytuacji likwidacji spółki rachunek bankowy, podobnie jak sama osoba prawna, przestają istnieć. Należałoby udrożnić tę procedurę, więc zmiana prawa w tym zakresie jest niezbędna. Nie ma także uzasadnienia dla obowiązku wpłacania kaucji gwarancyjnej dla nowo zakładanych firm handlujących z krajami UE.

Jaskrawym przykładem, pokazującym, jak bardzo przepisy ustawy o VAT utrudniają prowadzenie firmy, jest stosowanie zasad ogólnych przy rozpoznaniu obowiązku podatkowego dla importu usług. Skutkuje to koniecznością częstych korekt deklaracji, gdy dostawca usług przysyła fakturę ze znacznym opóźnieniem po wykonaniu usługi. Należałoby określić, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem dokonania całości lub części zapłaty. W razie uiszczenia części należności, obowiązek powstawałby jedynie w tej części.

Polska już teraz znajduje się w ogonie rankingów odzwierciedlających inwestycyjną atrakcyjność poszczególnych państw. Skoro w dalszym ciągu nie potrafimy konkurować innowacyjnością — a koszty pracy szybko rosną — stworzenie dobrego prawa, zachęcającego do inwestowania w Polsce i ułatwiającego jest koniecznością.

Adam Ambrozik,

ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich,

Polecane