Ustawa o związkach jest zła

Maria Trepińska
04-11-2003, 00:00

Związki nie powinny prowadzić działalności gospodarczej. To niezdrowy układ — twierdzi ekspert.

„Puls Biznesu”: Czy organizacje związkowe powinny zajmować się biznesem?

Andrzej Barczak: Mamy swobodę gospodarczą, więc organizacje związkowe mogą prowadzić działalność czy posiadać udziały. Ale problem sprowadza się do tego, aby była to działalność na zasadach komercyjnych, a nie na zasadach „przyssawki” do koncernu. To jest niezdrowy układ.

Czy prywatny inwestor, który wchodzi do spółki Skarbu Państwa, może rozbić narosłe latami układy związkowo-biznesowe?

Nie wiem. Ustawa o związkach zawodowych zobowiązuje zarząd firmy do finansowania działalności związków zawodowych. To absurdalne, bo w przypadku spółek Skarbu Państwa w konsekwencji płaci podatnik, a w prywatnych firmach inwestor, czyli właściciel. Jest to nasza zmora. Nie neguję roli związków zawodowych, ale występujące w zakładach patologie. Mnoży się liczbę związków zawodowych i działaczy, którzy pod przykrywką działalności na rzecz ochrony miejsc pracy zajmują się załatwianiem prywatnych interesów oraz stanowisk dla kolegów, którzy potem rewanżują się np. intratnymi zleceniami.

Resort skarbu podpisał umowę prywatyzacyjną PHS z LNM bez pakietu socjalnego. Związkowcy krytykują tę decyzję. Czy działacze mogą mieć powody, aby blokować proces przekształceń własnościowych?

Decyzja ministra skarbu to dobry znak dla inwestorów, ale nie rozwiązuje problemu systemowo. Mamy kiepską ustawę o związkach zawodowych. Należy ją przystosować do unijnych standardów. Rola związków zawodowych powinna zdecydowanie się zmienić. Organizacje należy wyprowadzić poza firmy i niech tam sobie działają, zajmując się sprawami socjalnymi. Przykład PHS pokazuje, że naruszenie status quo zawsze budzi sprzeciw. Przyczyn może być bardzo wiele. Jedno jest pewne — nikt nie lubi tracić wpływów i pieniędzy.

Prof. Andrzej Barczak, Akademia Ekonomiczna w Katowicach

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ustawa o związkach jest zła