Ustawa spóźniona, ale dość pożyteczna

Aleksander Barczewski
opublikowano: 25-08-2009, 00:00

Ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, która weszła w życie w minioną sobotę, wprowadza m.in. nowe zasady przedłużania okresu rozliczeniowego czasu pracy, ustalania indywidualnego rozkładu czasu pracy, jego obniżania oraz zatrudniania na czas określony.

Dzięki zmianom w organizacji czasu pracy w firmach dotkniętych skutkami kryzysu gospodarczego oraz dzięki świadczeniom przyznanym z tytułu zatrudnienia subsydiowanego, w znacznym stopniu mogą obniżyć się koszty pracy, poprawiając sytuację finansową pracodawcy w okresie spowolnienia gospodarczego. Pozwoli to także utrzymać zatrudnienie, a przez to umożliwi dynamiczne podjęcie działań produkcyjnych w przypadku poprawy koniunktury, z zachowaniem konkurencyjności zakładu i doświadczonej kadry. Przyjęcie rozwiązań antykryzysowych z założenia będzie miało realny wpływ na działalność przedsiębiorstwa wynikający z braku konieczności ponoszenia kosztów zwolnień oraz kosztów zatrudniania. Proponowane rozwiązania poprawią także jakość kapitału ludzkiego poprzez zwiększanie udziału w szkoleniach i studiach podyplomowych pracowników. W obecnej formie ustawa pozwoli także zmniejszyć potencjalne ryzyko wzrostu bezrobocia.

To wszystko wskazuje, że niewątpliwie pozytywnie należy ocenić inicjatywę łagodzenia skutków kryzysu w Polsce. Niemniej ustawa jest spóźniona, gdyż wiele państw Europy Zachodniej wprowadzało pakiety antykryzysowe już w pierwszym kwartale tego roku. Należy mieć nadzieję, że w momencie zakończenia obowiązywania ustawy utrzymana zostanie filozofia uelastyczniania czasu pracy. Wprowadzenie na stałe tego typu rozwiązań do polskiego prawodawstwa pozwoli zmienić praktykę orzeczniczą organów stosujących prawo pracy, które dotychczas niechętnie korzystały z już istniejących możliwości w zakresie rozwiązań antykryzysowych. Niewątpliwie zwiększy także konkurencyjność polskiej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksander Barczewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu