Ustępujący prezes Credit Suisse przeprasza za poniesione straty

  • Paweł Makosz
opublikowano: 30-04-2021, 13:54

W swoich ostatnich słowach ustępujący prezes Credit Suisse, Urs Rohner, przeprosił za ostatni kryzys, który dotknął bank.

Osiem tygodni po tym, jak szwajcarski bank wszedł w jeden z najbardziej burzliwych okresów w swojej historii, odchodzący prezes wziął odpowiedzialność za straty finansowe spowodowane upadkiem Archegos Capital Management i Greensill Capital.

– Niewybaczalne straty, o których musieliśmy was poinformować w ostatnich tygodniach, rzuciły cień na wszystkie inne strategiczne i operacyjne wydarzenia w naszej firmie – powiedział ustępujący prezes.

Urs Rohner dodał, że przeprasza za straty, jakie bank poniósł w ostatnich tygodniach. Zdaje on sobie sprawę, że już nie pierwszy raz jego działania rozczarowały klientów i akcjonariuszy.

Rohner przejął stery ponad dekadę temu. W tym czasie akcje banku potaniały o 73 proc.

Credit Suisse
Credit Suisse
Ank Kumar/Wikipedia Commons/Creative Commons Uznanie autorstwa - udostępnianie na tych samych warunkach 4.0

Czas zmian

Nowy prezes Antonio Horta-Osorio powiedział, że ostatnie błędy szwajcarskiego pożyczkodawcy wykraczają poza wszelkie, które zaobserwował podczas swojej niemal czterdziestoletniej kariery. Horta-Osorio poinformował, że planuje dokładną ocenę sposoby zarządzania ryzykiem w banku.

Credit Suisse ucierpiał bardziej niż jakikolwiek inny konkurent z powodu upadku Archegos, rodzinnego biura amerykańskiego inwestora Billa Hwanga. Moment, w którym doszło do upadku, nastąpił zaledwie kilka tygodni po tym, jak Credit Suisse znalazł się w centrum skandalu związanego z Greensill Capital, w wyniku którego został zmuszony do zawieszenia funduszy inwestycyjnych.

W piątek z pracy zrezygnował szef komitetu ds. ryzyka Andreas Gottschling.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane